Home | Content | Orientation dates

Orientation dates

Please note When a course is delivered at more than one campus, students must attend orientation at the campus where they will be studying.
If there are no orientation dates for your course at your campus, orientation will be done on the first day of class as per your timetable.

Balga
National code State code Qualification level Course name (at course availability level) Orientation details
52824WA AB25 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Brick and Block Laying Pre-Apprenticeship) Monday 18 February
M Block foyer
7:30am
52824WA AB31 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Carpentry and Joinery Pre-Apprenticeship) Monday 18 February
R Block
8:00am
52824WA AB29 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Painting and Decorating Pre-Apprenticeship) Monday 18 February
M Block foyer
7:30am
52824WA AB26 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Solid Plastering Pre-Apprenticeship) Monday 18 February
M Block foyer
7:30am
52824WA AB28 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Wall and Floor Tiling Pre-Apprenticeship) Monday 18 February
Room M026
7:30am
UEE20710 A104 Certificate II Data and Voice Communications Wednesday 6 February
Room Q007,
8:00am 
UEE22011 AA41 Certificate II Electrotechnology (Career Start) (Electrotechnology Pre-Apprenticeship) Tuesday 5 February (Group 1)
Wednesday 6 February (Group 2)
Room Q11
8:00am
52700WA AA40 Certificate II Plumbing (Plumbing Pre-Apprenticeship) Monday 4 February (Group 1)
Monday 11 February (Group 2)
Monday 29 April (Group 3)
M Block foyer,
8:00am
UEE21611 A111 Certificate II Security Assembly and Set-up Monday 4 February
8:00am
SHB20216 BAA3 Certificate II Salon Assistant Monday 4 February
Hairdressing Reception C Block
8:30am
Clarkson
National code State code Qualification level Course name (at course availability level) Orientation details
52824WA AB25 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Brick and Block Laying Pre-Apprenticeship) Monday 18 February
Canteen area
7:30am
52824WA AB31 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Carpentry and Joinery Pre-Apprenticeship) Monday 18 February
Canteen area
8:00am
52824WA AB26 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Solid Plastering Pre-Apprenticeship) Monday 18 February
Canteen area
7:30am
52824WA AB28 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Wall and Floor Tiling Pre-Apprenticeship) Monday 18 February
Room 8
7:30am
UEE22011 AA41 Certificate II Electrotechnology (Career Start) (Electrotechnology Pre-Apprenticeship) Monday 4 February (Group 1)
Wednesday 6 February (Group 2)
Canteen area
8:00am
52700WA AA40 Certificate II Plumbing (Plumbing Pre-Apprenticeship) Monday 4 February (Group 1)
Monday 29 April (Group 2)
Canteen area
8:00am
MEM20105 AA50 Certificate II Engineering (Heavy Fabrication Pre-Apprenticeship) Monday 4 February
Meet in Canteen area
8:00am 
MEM20105 AA52 Certificate II Engineering (Light Fabrication Pre-Apprenticeship) Monday 4 February
Meet in Canteen area
8:00am 
East Perth
National code State code Qualification level Course name (at course availability level) Orientation details
MSS50216 BCU9 Diploma Environmental Monitoring & Technology Monday 4 February
Rm B202
9:00am - 12:00pm

MSL30118

MSL30116

BDV6

AZR9

Certificate III Laboratory Skills Monday 4 February
Rm B202
9:00am - 12:00pm

MSL40116

MSL40118

AZS7

BDV3

Certificate IV Laboratory Techniques Monday 4 February
Rm B202
9:00am - 12:00pm
MSL50116 AZS1 Diploma Laboratory Technology (Biology) Monday 4 February
Rm B202
9:00am - 12:00pm
MSL50116 AZS1 Diploma Laboratory Technology (Chemistry) Monday 4 February
Rm B202
9:00am - 12:00pm
MSL50118 BDV4 Diploma Laboratory Technology Monday 4 February
Rm B202
9:00am - 12:00pm
CPC50210 W741-WA79 Diploma Building & Construction (Building)  (Build Reg) Thursday 31 January
Rm: D103
2:00-5:00pm 
CPC40110  W740     Certiciate IV Building & Construction (Building) Thursday 31 January
Rm D103 
2:00pm-5:00pm 
UEE22011 AA41 Certificate II Electrotechnology (Career Start) (Electrotechnology Pre-Apprenticeship) Monday 4 February (Group 1)
Room B304
Wednesday 6 February
(Group 2)
Room B302
8:00am
CUA41215 SS-A Skill Set Screen and Media - Studio Production Environment Skill Set Friday 1 February 
Rm B202
10:30am-12:00pm
CUA51015 AA90 Diploma Screen and Media Friday 1 February 
Rm B202
10:30am-12:00pm
CUA60615 AA99 Advanced Diploma Screen and Media (Animation) Friday 1 February 
Rm B202
10:30am-12:00pm
CUA60615 AB21 Advanced Diploma Screen and Media (Games and Development) Friday 1 February 
Rm B202
10:30am-12:00pm
RII30515 SS-B Skill Set Geological Assistant Skill Set Monday 4 February
Rm B202 
9:00am - 12:00pm
RII30515 SS-C Skill Set Mining Field Operations Skill Set Monday 4 February
Rm B202 
9:00am - 12:00pm
CPP30216 BAJ9 Certificate III Surveying and Spatial Information Services Monday 4 February
Rm B202 
9:00am - 12:00pm
CPP40216 BAJ4 Certificate IV Surveying Monday 4 February
Rm B202 
9:00am - 12:00pm
CPP50116 BAI4 Diploma Surveying Monday 4 February
Rm B202 
9:00am - 12:00pm
CPP60116 BAH8 Advanced Diploma Surveying Monday 4 February
Rm B202 
9:00am - 12:00pm
ICT30115 AA64 Certificate III Information, Digital Media and Technology Thursday 31 January
Rm D102
9:00-11:00am 
ICT40415 AWG1      Certificate IV Information Technology Networking                           Thursday 31 January
Rm D102
9:00-11:00am 
ICT50415 AWD7  Diploma Information Technology Networking Thursday 31 January
Rm D102
9:00-11:00am
22289VIC AB59 Certificate II Integrated Technologies (Robotics Control Systems) Thursday 31 January
Rm D102
9:00-11:00am
Joondalup (Kendrew Cr)
National code State code Qualification level Course name (at course availability level) Orientation details
CHC30113 J587 Certificate III Early Childhood Education and Care  Group 1A - Monday 4 February
Rm C210
8:30am - 3:30pm

Group 1B - Tuesday 5 February
Rm C208
9.00am - 3.00pm 
CHC50113 J594 Diploma Early Childhood Education and Care Tuesday 5 February
Rm C208
9.00am - 3.00pm 
CHC30213 J588 Certificate III Education Support Monday 4 February
Rm C111.
9.00am - 2:45pm
CHC40213 J590 Certificate IV Education Support Monday 4 February
Rm C116 & C108
9.00am - 2:45pm
CHC40213 J590 Certificate IV Education Support - Part Time (Evening) Monday 4 February
Rm C116
5.00pm - 7.30pm
CHC32015 AWJ2 Certificate III Community Services Tuesday 5 February
Rm C212  Joondalup Campus
9.00am - 3.30pm
CHC42015 AWL8 Certificate IV Community Services Tuesday 5 February
Rm A016,  Joondalup Campus
9.00am - 3.30pm
CHC52015 AWM0 Diploma Community Services Tuesday 5 February
Rm  E18
9.00am - 3:30pm
CHC43315 AWK8 Certificate IV Mental Health Monday 4 February
Rm C112
9.00am - 3.30pm
CHC53315 AWL3 Diploma Mental Health Monday 4 February
Rm C112. Stage 1 students only
 9.00am - 3.30pm
CHC40413 J592 Certificate IV Youth Work Monday 4 February
Rm C016
9.00am - 3.30pm 
CHC50413 J597 Diploma Youth Work Monday 4 February
Rm C016.  Stage 1 students only
9.00am - 3.30pm
CHC51015 AZA0 Diploma Counselling (including Double Diploma) Monday 4 February
Rm A016 (attend both sessions)
9.00am - 3.30pm
Tuesday 5 February
Rm E18 (attend both sessions)
9.00am to 3.30pm
52771WA YU05 Certificate I New Opportunities for Women (NOW) Monday 11 February
Rm C106
9.00am - 3.00pm
22473VIC BEH66 Certificate II General Education for Adults (Learning Advantage)  Tuesday 5 February
A Block, Rm A039 and A042
9.00am-12.00pm
22474VIC   Certificate III General Education for Adults (Learning Advantage)  Tuesday 5 February
A Block, Rm A039 and A042
9.00am-12.00pm
52769WA YU01 Certificate I Gaining Access to Training and Employment (GATE) - General Education Tuesday 5 February
A Block, Rm A039 and A042
9.00am-12.00pm
52768WA   Certificate I Gaining Access to Training and Employment (GATE) - Introduction Tuesday 5 February
A Block, Rm A039 and A042
9.00am-12.00pm
22471VIC     Course in Initial General Education for Adults  Tuesday 5 February
A Block, Rm A039 and A042
9.00am-12.00pm
52769WA YU01 Certificate I Gaining Access to Training and Employment (GATE) - Disability  Tuesday 5 February
A Block, Rm A039 and A042
9.00am-12.00pm
AHC20416 BDE6 Certificate II Horticulture  Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
AHC30716 BDF1 Certificate III Horticulture Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
AHC40416 BCW2 Certificate IV Horticulture Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
AHC50416 BDD0 Diploma Horticulture Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
AHC21016 BDF0 Certificate II Conservation and Land Management Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
AHC31416 BDC1 Certificate III Conservation and Land Management Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
AHC40916 BCZ9 Certificate IV Conservation and Land Management Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
AHC51116 BDA6 Diploma Conservation and Land Management Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
AHC21616 BDE7 Certificate II Landscaping Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
AHC30916 BDB7 Certificate III Landscape Construction Monday 4 February
Rm A039 & A042
9.00am - 1.00pm
Please bring: Pen, Paper, Water Bottle & Lunch 
SIT30816 AZU5 Certificate III Commercial Cookery  Wednesday 30 January
Pavilion Restaurant Rm E18/E19
10.00am-11.30am
SIT40516 AZW3 Certificate IV Commercial Cookery Wednesday 30 January
Pavilion Restaurant Rm E18/E19
10.00am-11.30am
SIT30616 AZT7 Certificate III Hospitality Wednesday 30 January
Pavilion Restaurant Rm E18/E19
10.00am-11.30am
SIT40416 AZV8 Certificate IV Hospitality  Wednesday 30 January
Pavilion Restaurant Rm E18/E19
10.00am-11.30am
SIT50416 AZW2 Diploma Hospitality   Wednesday 30 January
Pavilion Restaurant Rm E18/E19
10.00am-11.30am
SIT60316 AZV5 Advanced Diploma Hospitality Management Wednesday 30 January
Pavilion Restaurant Rm E18/E19
10.00am-11.30am
SIT31016 AZW8 Certificate III Patisserie  (excluding apprentices) Wednesday 30 January
Pavilion Restaurant Rm E18/E19
10.00am-11.30am
SIT40716 AZT6 Certificate IV Patisserie  Wednesday 30 January
Pavilion Restaurant Rm E18/E19
10.00am-11.30am
SIT30516 AZV9 Certificate III Events Monday 4 February
Pavillon Restaurant Rm E18/E19, Joodalup Campus
9.30am-1.30pm
SIT50316 AZU4 Diploma Event Management Monday 4 February
Pavillon Restaurant Rm E18/E19, Joodalup Campus
9.30am-1.30pm
BSB30115 AVR7 Certificate III Business Monday 4 February
Rm A233
9:30am - 4:00pm
BSB30415 AVS2 Certificate III Business Administration Monday 4 February
Rm A233
9:30am - 11:30am
BSB40215 AVV9 Certificate IV Business Wednesday 6 February
Rm A237
9.00am - 4.00pm 
BSB50215 AVU9 Diploma Business Monday 4 February
Rm A237
9.30am - 3.30pm
FNS40217 BDQ3 Certificate IV Accounting and Bookkeeping Wednesday 6 February
Rm A236 Joondalup Campus
9.00am - 4.00pm 
FNS30317 BDQ0 Certificate III Accounts Administration Monday 4 February
Rm A208 Joondalup Campus
1.30pm to 3.30pm
BSB61015 AVW8 Advanced Diploma Leadership & Management Monday 4 February
Rm A208
9.30am - 3.30pm
10262NAT 3742 Certificate III Police Studies Tuesday 5 February
Rm A021
9.00am - 3.00pm
ICT30115 AWB0 Certificate III Information, Digital Media and Technology Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
ICT30115-AA64 AA64 Certificate III Information, Digital Media and Technology (Network Administration) Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
ICT30115-AA65 AA65 Certificate III Information, Digital Media and Technology (Web Based Technologies) Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
ICT40415 AWG1 Certificate IV Information Technology Networking Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
ICT50415 AWD7 Diploma Information Technology Networking Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
CUA31015-AA87 AA87 Certificate III Screen and Media (Digital) Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
CUA41215-AA97 AZK7 (Pathway - AA97) Certificate IV Screen and Media (Animation & Visualisation) Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
CUA51015-AA95 AA95 Diploma Screen & Media (Animation & Visualization) Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
CUA60615-AA91 AZ01 (Pathway - AA91) Advanced Diploma Screen and Media (Animation & Visualisation) Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
ICT40515 AWF2 Certificate IV Programming Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
ICT50715 AWE6 Diploma Software Development Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
22334VIC BCY61 Certificate IV Cyber Security Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
ICT60215-AB51 AB51 Advanced Diploma Network Security (CyberSecurity) Thursday 31 January
1st Floor A Block, West Wing
10.00am - 12.00pm
To be attended by all New Students; will be directed to room on the day
10362NAT 6482 Certificate I Spoken & Written English (CSWE) - Full time Thursday 7 February
Rm A231
8.30am-3.00pm
10362NAT 6482 Certificate I Spoken & Written English (CSWE) - Part Time (Evening) Monday 4 February
Rm A217
5.30pm-8.00pm 
10363NAT 6483 Certificate II Spoken & Written English (CSWE) - Full Time Tuesday 5 February
Group A Rm A231
Group B Rm A207.1
8.30am-3.00pm
10363NAT 6483 Certificate II Spoken & Written English (CSWE) - Part time (Evening) Monday 4 February
Rm A217
5.30pm-8.00pm 
10364NAT 6484 Certificate III Spoken & Written English (CSWE) - Full Time Wednesday 6 February
Rm A231
8.30am-3.00pm
10364NAT 6484 Certificate III Spoken & Written English (CSWE) - Part Time (Evening) Monday 4 February
Rm A231
5.30pm-8.00pm
10365NAT 6485 Certificate IV Spoken & Written English (CSWE) - Full Time Wednesday 6 February
Rm A207.1
8.30am-3.00pm
10365NAT 6485 Certificate IV Spoken & Written English (CSWE) - Part Time (Evening) Monday 4 February
Rm A231
5.30pm-8.00pm
22253VIC 1673 Certificate III English as an Additional Language (EAL) - Full Time Tuesday 5 February
Rm A008
8.30am-3.00pm
22256VIC 1673 Cert IV English as an Additional Language (EAL) - Full Time Tuesday 5 February
Rm A007
8.30am - 3.00pm
Joondalup (McLarty Ave)
National code State code Qualification level Course name (at course availability level) Orientation details
HLT54115 AYZ3 Diploma Nursing - Stage 1 Tuesday 5 February
Lecturer Theatre R002
9.00am -4.00pm 
  AYZ3 Diploma Nursing - Stage 2 Monday 4 February
Lecture Theatre Rm R002
1.00-4.00pm 
  AYZ3 Diploma Nursing - Stage 3 Monday 4 February
Rm Q102
Group 3A - 2.00pm -5.00pm
Group 3B - 9.00am-12.00pm
SHB30215 AWP0 Certificate III Make-up Monday 4 February
Lecturer Theatre Rm R003
9.30am to 1.00pm
SHB30115 AW07 Certificate III Beauty Services Monday 4 February
Lecturer Theatre Rm R003
9.30am to 1.00pm
SHB50115 AWO6 Diploma Beauty Therapy Monday 4 February
Lecturer Theatre Rm R003
9.30am to 1.00pm
SHB50115 AWO6 Diploma Beauty Therapy - Part Time (Evening) Monday 4 February
Rm T011
5.45pm 
SIS30315-SS-A AWN5 Certificate III Fitness Monday 4 Feburary
Gym Rm U001 
9.00am to 2.00pm
SIS40215 AWN7 Certificate IV Fitness Monday 4 Feburary
Gym Rm U001
9.00am to 2.00pm
CHC33015-AA66 AA66 Pathway Certificate III Individual Support - Ageing Monday 4 February
Rm P112
9.00am to 12.00pm
CHC33015-AA67 AA67 Pathway Certificate III Individual Support - Disability Monday 4 February
Rm P112
9.00am to 12.00pm
HLT33015 AWK5 Certificate III Allied Health Assistance Tuesday 5 February
Rm Q101
9.00am to 2.30pm
HLT43015-AB52 AWN3 - AB52 Pathway Certificate IV Allied Health Assistance  - O/T Physiotherapy Tuesday 5 February
Rm Q101
9.00am to 2.30pm
HLT33115-AA72 AA72 Certificate III Health Services Assistance (Acute Care) Monday 4 February
 Rm Q101
10.00am to 1.00pm
52831WA BCY91 Certificate IV Preparation for Health and Nursing Education Monday 4 February
Lecture Theatre Rm R002,
9.00am to 12.00pm
Leederville
National code State code Qualification level Course name (at course availability level) Orientation details
CUA20615 AZM6 Certificate II Music Thursday 31 January
Room A250 Lecture Theatre
9:00am - 1:00pm
CUA50815 AA75 Diploma Music Industry (Music Business) Thursday 31 January
Room A250 Lecture Theatre
9:00am - 1:00pm
CUA50815 AA73 Diploma Performance Thursday 31 January
Room A250 Lecture Theatre
9:00am - 1:00pm
CUA60515 AA96 Advanced Diploma Performance Thursday 31 January
Room A250 Lecture Theatre
9:00am - 1:00pm
CUA51015 AA94 Diploma Radio Thursday 31 January
Room A250 Lecture Theatre
9:00am - 1:00pm
CUA60615 AA93 Advanced Diploma Radio Thursday 31 January
Room A250 Lecture Theatre
9:00am - 1:00pm
CUA50815 AA74 Diploma Sound Thursday 31 January
Room A250 Lecture Theatre
9:00am - 1:00pm
CUA60515 AA81 Advanced Diploma Sound Thursday 31 January
Room A250 Lecture Theatre
9:00am - 1:00pm
CHC32015 AWJ2 Certificate III Community Pathways Tuesday 5 February
C Block campus
9:00am - 3:30pm
CHC42015 AWL8 Certificate IV Community Pathways Monday 4 February
A237
9:00am - 4:00pm
CHC52015 AWM0 Diploma Community Services Monday 4 February
C Block
9:00am - 4:00pm
CHC51015 AZA0 Diploma Counselling Monday 4 February
C Block
9:00am - 4:00pm
CHC30113 J587 Certificate III Early Childhood Education and Support Monday 4 February
Room A414
9:00am - 3:00pm
CHC50113 J594 Diploma Early Childhood Education and Support Monday 4 February
Room A414
9:00am - 3:00pm
CHC30213 J588 Certificate III Education Support Monday 4 February
Room A319
9:00am - 2:45pm
CHC40213 J590 Certificate IV Education Support Monday 4 February
Room A317
9:00am - 2:45pm
CHC43315 AWK8 Certificate IV Mental Health Monday 4 February
C Block
9:00am - 4:00pm
CHC53315 AWL3 Diploma Mental Health Monday 4 February
C Block
9:00am - 4:00pm
CHC433515 AWL6 Certificate IV Mental Health Peer Work Tuesday 5 February
Room A34
9:00am - 3:30pm
      General Education for Adults - including Career Start launchpad, Study Start launchpad,
Learning Advantage, GATE - Gardening maintenance, GATE - Working in Schools
Monday 4 February
Room A229 Campus
10:00am - 1:00pm
SIS30115 AYW6 Certificate III Sports and Recreation Monday 4 February
Room A250 Lecture Theatre
9:00am
SIS40612 J512 Cert IV Sport Development Tuesday 5 February
Room A250 Lecture Theatre
9:00am
SIS50612 J514 Diploma Sport Development Tuesday 5 February
Room A250 Lecture Theatre
9:00am
Midland
National code State code Qualification level Course name (at course availability level) Orientation details
AUR20416 AB03 Certificate II Automotive Electrical Technology (Automotive Electrical Pre-Apprenticeship) Tuesday 5 February
Meet outside Library
8:00am 
AUR20516 AB05 Certificate II Automotive Servicing Technology (Light Vehicle Servicing Pre-Apprenticeship) Monday 4 February
Meet outside Library
8:00am 
AHC21016 BDF0 Certificate II Conservation and Land Management Monday 4 February
Room L102
9:00am - 11:00am
AHC31416 BDC1 Certificate III Conservation and Land Management Monday 4 February
Room L102
9:00am - 11:00am
AHC20416 BDE6 Certificate II Horticulture Monday 4 February
Room L102
9:00am - 11:00am
AHC30716 BDF1 Certificate III Horticulture Monday 4 February
Room L102
9:00am - 11:00am
52824WA AB31 Certificate II Building and Construction (Pathway - Trades) (Carpentry and Joinery Pre-Apprenticeship) Students will be advised. Classes start week of 18 Feb
UEE20711 A104 Certificate II Data and Voice Communications Tuesday 5 February
Meet outside Library
8:00am 
UEE21911 A113 Certificate II Electronics Wednesday 6 February
Room B56
8:30am
UEE22011 AA41 Certificate II Electrotechnology (Career Start) (Electrotechnology Pre-Apprenticeship) Students will be advised
FNS30317  BDQ0 Certificate III Accounts Administration Monday 4 February
Room C48
9:00am
FNS40217  BDQ3 Certificate IV Accounting and Bookkeeping Tuesday 5 February
Room C52
9:00am
BSB30115 AVR7 Certificate III Business Monday 4 February
Room C52
9:30am
BSB30415 AVS2 Certificate III Business Administration Monday 4 February
Room C52
9:30am
BSB31115 AVT0 Certificate III Business Administration (Medical) Monday 4 February
Room C52
9:30am
CUA31015 AA87 Certificate III Screen and Media (Digital) Friday 1 February
Lecture Theatre, Library
9.00am-10.30am
CHC32015 AWJ2 Certificate III Community Services Monday 4 February
Lecture Theatre, Library
9:00am-3:30pm 
CHC42015 AWL8 Certificate IV Community Services Monday 4 February
Lecture Theatre, Library
9:00am-3:30pm 
CHC52015 AWM0 Diploma Community Services Monday 4 February
Lecture Theatre, Library
9:00am-3:30pm 
CHC51015 AZA0 Diploma Counselling Monday 4 February
Lecture Theatre, Library
9:00am-3:30pm
CHC30113 J587 Certificate III Early Childhood Education and Care Monday 4 February
P Block
9:00am
CHC30213 J588 Certificate III Education Support Monday 4 February
Room M02
9:00am
CHC40213 J590 Certificate IV Education Support Monday 4 February
Room M05
9:00am
CHC33015 AA66 Certificate III Individual Support [Ageing] Wednesday 6 February
Room B03
9:00am
CHC40413 J592 Certificate IV Youth Work Monday 4 February
Lecture Theatre, Library
9:00am-3:30pm 
CHC50413 J597 Diploma Youth Work Monday 4 February
Lecture Theatre, Library
9:00am-3:30pm 
MEM20105 AA49 Certificate II Engineering (Mechanical Fitter and Machinist Pre-Apprenticeship) Monday 4 February
Meet outside Library
8:00am
MEM20105 AA50 Certificate II Engineering (Heavy Fabrication Pre-Apprenticeship) Monday 4 February
Meet outside Library
8:00am
MEM20105 AA52 Certificate II Engineering (Light Fabrication Pre-Apprenticeship) Monday 4 February
Meet outside Library
8:00am
HLT33115 AA72 Certificate III Health Services Assistance (Acute Care) Monday 4 February
Room B06
9:00am-3:00pm 
HLT37215 AWJ9 Certificate III Pathology Collection Wednesday 24 April
52831WA BCY91 Certificate IV Preparation for Heath and Nursing studies Tuesday 5 February
Room B04
9:00am - 3:00pm
52831WA BYC91 Certificate IV Preparation for Health and Nursing Studies Tuesday 5 February
Room B04
9:00am-3:00pm
UEE20511 A103 Certificate II Computer Assembly and Repair Wednesday 6 February
Room B56
8.30am
ICT40915 AWE5 Certificate IV Digital and Interactive Games Friday 1 February
Lecture Theatre, Library
9:00am-10:30am
ICT30115 AWB0 (AA64) Certificate III Information, Digital Media and Technology (Network Administration) Friday 1 February
Lecture Theatre, Library
9:00am-10:30am
ICT30115 AWB0 Certificate III Information, Digital Media and Technology Friday 1 February
Lecture Theatre, Library
9:00am-10:30am
ICT40415 AWG1      Certificate IV Information Technology Networking                           Friday 1 February
Lecture Theatre, TAFE Library
9:00am-10:30am
Mt Lawley
National code State code Qualification level Course name (at course availability level) Orientation details
CHC33015 AA66/72  Certificate III Ageing and HSA Dual Qualification Monday 4 February
Block N, Room N202
9:00am-12:00pm 
CHC33015 AA66 Certificate III Individual Support [Ageing] Monday 4 February
Block N, Room N213
9:00am - 4:00pm
CHC33015 AA67 Certificate III Individual Support [Disability] Brightwater Monday 4 February
Block N, Room N211
9:00am - 2:00pm
HLT33015 AWK5 Certificate III Allied Health Services Monday 4 February
S Block, Room S105
9:00am-2:30pm 
HLT57915 AWM7 Diploma Anaesthetic Technology F/T New Monday 4 February
W Block, Room W208
9:00am-4:00pm 
HLT35115 AYY4 Certificate III Dental Laboratory Assisting  Wednesday 30 January
Mary Lockett Lecture Theatre in FJ Clark Complex Rear of
9:00am-1:00pm
HLT45015 AYY9 Certificate IV Dental Assisting STG 1 GP1 A,B,C, International Wednesday 30 January
Mary Lockett Lecture Theatre in FJ Clark Complex Rear of
9:00am-1:00pm
HLT33115 AA72 Certificate III Health Services Assistance [Acute Care] Monday 4 February
Block E, Room E105, Lecture Theatre
9:00am - 3:00pm
HLT23215 AYY2  Certificate II Health Support Services Wednesday 13 February
N Block, Room N101
10:00am-3:00pm 
HLT47115 AWL9 Certificate IV Hospital/Health Services Pharmacy Support F/T Monday 4 February
W Block, Room W215
9:00am-12:00pm 
CHC43415 AWL2 Certificate IV Leisure & Health  Monday 4 February
N Block, Room N200
9:00am-4:00pm 
HLT54115 AYZ3 Diploma Nursing Stage 1 A, B, C, International, Commercial Tuesday 5 February
N Block, Room 202/204
9:00am-4:30pm
HLT54116 AYZ4 Diploma Nursing Part-time Tuesday 5 February
S Block, Room S108
5:00pm-8:00pm
HLT54115 AYZ3 Diploma Nursing Stage 2A, International, Commercial Monday 4 February
N Block, Room N208
9:00am - 12:00pm
      Nursing Stage 2B, International, Commercial Monday 4 February
N Block, Room N206
9:00am - 12:00pm
HLT54115 AYZ3 Diploma Nursing Stage 3A, International, Commercial Monday 4 February
N Block, Room N223
1:00pm - 4:30pm
HLT54115 AYZ3 Diploma Nursing Stage 3B, International, Commercial Monday 4 February
N Block, Room N210
1:00pm - 4:30pm
HLT54115 AYZ3 Diploma Nursing Stage 3C, International, Commercial Monday 4 February
W Block, Room W112
9:00am - 12:00pm
HLT37215 AWJ9 Certificate III Pathology Collection Monday 4 February
S Block, Room S200
9:00am-12:00pm 
HLT36015 AYX8 Certificate III Population Health  Tuesday 12 February
N Block, Room N201
9:00am-11:00am 
52831WA BCY91 Certificate IV Preparation for Nursing Education GP1 & GP2, International Wednesday 6 February
E Block, Room E105
9:00am-12:00pm 
HLT37015 AWK3 Certificate III Sterilisation Services F/T Monday 4 February
N Block, Room N225
9:00am-12:00pm 
Perth (Northbridge)
National code State code Qualification level Course name (at course availability level) Orientation details
CPP50911 D772 Diploma Building Design Wednesday 30 January
Rm 3.54, 30 Aberdeen Street
10:00am-12:00pm
52757WA YN65 Certificate IV Residential Building Drafting Wednesday 30 January
Rm 3.54, 30 Aberdeen Street
10:00am-12:00pm
52757WA YN65 Certificate IV Residential Building Drafting Wednesday 30 January
Rm 3.54, 30 Aberdeen Street
10:00am-12:00pm
H411 H411 Diploma (Higher Ed) Commerce Monday 4 February
PE 2-85 Lecture Theatre, 30 Aberdeen Street
9.30am - 1.00pm
MST50116 BDG9 Diploma Applied Fashion Design and Merchandising Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
11.30am - 1.30pm
CUA20215 AZN1 Certificate II Creative Industries Monday 4 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30-11.00am
CUA40715 AB18 Certificate IV Design [Product Design] Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
11.30am - 1.30pm
CUA40715 AB15 Certificate IV Design [Graphic Design] Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.00am - 11.00am
CUA50715 AZK6 Diploma Graphic Design Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.00am - 11.00am
CUA60315 AZL7 Advanced Diploma Graphic Design Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.00am - 11.00am
MSF50213 J744 Diploma Interior Design and Decoration Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.00am - 11.00am
MSF60113 J752 Advanced Diploma Interior Design Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.00am - 11.00am
CUA40715 AB16 Certificate IV Design [Jewellery Studio] Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
11.30am - 1.30pm
CUA51115 AB61 Diploma Visual Arts [Jewellery Design] Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
11.30am - 1.30pm
CUA50915 AZM2 Diploma Photography and Photo Imaging Monday 4 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
11.30-1.00pm
CUA60415 AB55 Advanced Diploma Creative Product Development [Photography] Monday 4 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
11.30-1.00pm
ICP31415 AZM0 Certificate III Print Communications Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
11.30am - 1.30pm
CUA51015 AA76 Diploma Screen and Media [Film & Television] Monday 4 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30-11.00am
CUA51015 AB40 Diploma Screen and Media [Mass Communication] Monday 4 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30-11.00am
CUA60615 AA77 Advanced Diploma Screen and Media [Digital Cinema] Monday 4 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30-11.00am
CUA60615 AA92 Advanced Diploma Screen and Media [Broadcast Television] Monday 4 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30-11.00am
CUA31115 AZN2 Certificate III Visual Arts Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
2.00pm - 4.00pm
CUA41315 AZO2 Certificate IV Visual Arts Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
2.00pm - 4.00pm
CUA51115 AZL3 Diploma Visual Arts Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
2.00pm - 4.00pm
CUA51115 AB60 Diploma Visual Arts [Product Design] Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
11.30am - 1.30pm
CUA60715 AZL6 Advanced Diploma Visual Arts Tuesday 5 February
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
2.00pm - 4.00pm
52725WA 3746 Diploma Civil and Structural Engineering Monday 4 February
Lecture Theatre 3-54 , 30 Aberdeen Street
12:00PM to 2:30PM
52724WA 3745 Advanced Diploma Civil and Structural Engineering Monday 4 February
Lecture Theatre 3-54 , 30 Aberdeen Street
12:00PM to 2:30PM
MEM30505 W240 Certificate III Engineering - Technical Monday 4 February
Lecture Theatre 3-54 , 30 Aberdeen Street
12:00PM to 2:30PM
MEM50212 WB83 Diploma Engineering - Technical (Mechatronics) Monday 4 February
Lecture Theatre 3-54 , 30 Aberdeen Street
12:00PM to 2:30PM
MEM60112 WB92 Advanced Diploma Engineering - Technical (Mechatronics) Monday 4 February
Lecture Theatre 3-54 , 30 Aberdeen Street
12:00PM to 2:30PM
MEM50212 WB84 Diploma Engineering - Technical (Mechanical) Monday 4 February
Lecture Theatre 3-54 , 30 Aberdeen Street
12:00PM to 2:30PM
MEM60112 WB91 Advanced Diploma Engineering - Technical (Mechanical) Monday 4 February
Lecture Theatre 3-54 , 30 Aberdeen Street
12:00PM to 2:30PM
MEM60112 SS-A Skill Set Engineering Mathematics University Bridging SkillSet Monday 4 February
Lecture Theatre 3-54 , 30 Aberdeen Street
12:00PM to 2:30PM
SHB30115 AW07 Certificate III Beauty Monday 4 February
Room 3.54
9:00am-12:00pm 
SHB50115 AW06 Diploma Beauty Monday 4 February
Room 3.54
9:00am-12:00pm 
SIS40215 AWN7 Certificate IV Fitness Tuesday 5 February
Lecture Theatre, Room 3.54
9:00am - 2:00pm
SHB30215 AWP0 Certificate III Makeup Monday 4 February
Room 3.54
9:00am-12:00pm 
HLT52015 AW16 Diploma Massage Monday 4 February
Room 3.15
9:00am-12:00pm 
CUA51015 AB56 Diploma Screen and Media (Creative Make-up) Monday 4 February
Room B244
9:30am - 1:00pm
SIT30516 AZV9 Certificate III Event Management Thursday 31 January
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30am-12.30pm
SIT50316 AZU4 Diploma Event Management Thursday 31 January
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30am-12.30pm
SIT30616 AZT7 Certificate III Hospitality Thursday 31 January
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30am-12.30pm
SIT40416 AZV8 Certificate IV Hospitality Thursday 31 January
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30am-12.30pm
SIT50416 AZW2 Diploma Hospitality Thursday 31 January
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30am-12.30pm
SIT30216 AZW6 Certificate III Travel Thursday 31 January
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30am-12.30pm
SIT30116 AZV7 Certificate III Tourism Thursday 31 January
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30am-12.30pm
SIT50116 AZU0 Diploma Travel & Tourism Thursday 31 January
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30am-12.30pm
SIT60116 AZW4 Advanced Diploma Travel & Tourism Thursday 31 January
S127 Lecture Theatre, 25 Aberdeen Street
9.30am-12.30pm
BSB31215 AZK2 Certificate III Library and Information Services Friday 1 February
Room W211, 25 Aberdeen Street
9.15am - 12.30pm
BSB42115 AZK3 Certificate IV Library and Information Services Friday 1 February
Room W211, 25 Aberdeen Street
9.15am - 12.30pm
BSB52115 AZJ4 Diploma Library and Information Services Friday 1 February
Room W211, 25 Aberdeen Street
9.15am - 12.30pm
ICT40515 AWF2 Certificate IV Programming Tuesday 5 February
Group A
Room B223, 19 Aberdeen Street
9.30am (in class)

Group B
Room 3-06, 30 Aberdeen Street
10.00am (in class)
ICT50715 AWE6 Diploma Software Development Monday 4 February
Room B223, 19 Aberdeen Street
9.00am (in class)
ICT40315 AWE7 Certificate IV Web-Based Technologies Monday 4 February
Room 2-60, 30 Aberdeen Street
1.00pm (in class)
ICT50615 AWE3 Diploma Website Development Monday 4 February
Room 3-06, 30 Aberdeen Street
8.30am (in class)

 

Page last updated December 12, 2018